Wagi sklepowe – rodzaje

Wagi sklepowe

Wagi sklepowe

Jednym z urządzeń, bez którego nie obędzie się żaden sklep czy hurtownia jest waga. Kupując ją, pod uwagę wziąć należy kilka kluczowych kwestii. Dzięki temu codzienne użytkowanie takiego sprzętu stanie się znacznie łatwiejsze. Uwzględnić powinno się tutaj między innymi to, jakiego rodzaju towarem dysponujemy i jaką ilość klientów obsługujemy każdego dnia. Osoby prowadzące zarówno hurtownięm jak i niewielki sklep detaliczny, rozważyć powinny zakup dwóch różnych rodzajów wag. Jakie są podstawowe rodzaje tego typu sprzętów.

Pierwszy z nich to wagi sklepowe kalkulacyjne, które stosuje się zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej. Takie urządzenie przelicza masę ważonego towaru na cenę zgodnie z zapisaną w pamięci stawką. Idealnie sprawdzi się ono w przypadku sklepów spożywczych. Wagi proste służą natomiast wyłącznie do przeliczania wagi ważonego towaru. Nie posiadają one funkcji etykietujących lub kalkulacyjnych. Tego typu sprzęty są często wykorzystywane na bazarach. W takim wypadku warto rozważyć zakup urządzenia wodoodpornego, które nie ulegnie uszkodzeniu na skutek kontaktu z wilgocią.

Kolejnym rodzajem są wagi sklepowe etykietujące, które cieszą się bardzo dużą popularnością w branży spożywczej, w szczególności w sklepach samoobsługowych dysponujących osobnym stoiskiem z wędlinami oraz serami, które jest obsługiwane przez pracowników. Takie urządzenie waży produkt i przelicza uzyskaną wagę na cenę według ustalonej stawki. Drukowane przez nie etykiety najczęściej są samoprzylepne, co pozwala na wygodne oznaczenie sprzedawanego towaru. Wagi etykietujące mogą zostać podłączone do zewnętrznego systemu sprzedaży.

 wagi sklepowe liczące pod kątem wyglądu są zbliżone do wag prostych. Przeznaczone są one do przemysłowego ważenia towarów. Jedną z ich funkcji jest możliwość wyliczenia sztuk na bazie uprzednio zdefiniowanego przez pracownika wzoru wagowego. Spotkać można się także z wagami precyzyjnymi, które wykorzystuje się głównie w przypadku towarów o niewielkiej masie.